Praca magisterska
Brak miniatury
Licencja

ClosedAccessDostęp zamknięty

On Social Media Use Motivations Mediating Personal Values and Academic Self-Concept Among International Students

Autor
Hellum, Erik
Promotor
De Raad, Wouter
Data publikacji
2024
Abstrakt (PL)

Niniejsze badanie ilościowe, w którym wzięła udział zróżnicowana próba studentów uniwersyteckich z zagranicy (N = 99), przeprowadzono w celu pogłębienia wiedzy na temat tego, w jaki sposób wartości osobiste są związane z zachowaniami w mediach społecznościowych, a co za tym idzie, jak odnoszą się one do samooceny akademickiej (ASC). Uczestnicy, którzy pochodzili z krajów zachodnich (N = 51) i niezachodnich (N = 48), mieszkali i studiowali w Polsce przez dłuższy czas. Po pierwsze, w badaniu zmierzono nasilenie przywiązania do wartości osobistych w oparciu o pochodzenie kulturowe, do czego wykorzystano Kwestionariusz Wartości Schwartza (Schwartz, S. H. (2021)). Pod względem pochodzenia kulturowego uczestnicy z Zachodu byli bardziej przywiązani do wartości przekraczania siebie, ale grupy te nie różniły się istotnie pod względem innych wartości osobistych. Po drugie, określono preferencje studentów dotyczące różnych rodzajów korzystania z mediów społecznościowych za pomocą skali motywacji sieci społecznościowych (Masciantonio & Bourguignon, 2023). Badanie wykazało ujemny związek między przekraczaniem siebie, a motywacjami do korzystania z mediów społecznościowych takimi jak utrzymywanie kontaktu z domem i autopromocja, zaś dodatni związek z korzystaniem z nich w celu rozrywki. Co ciekawe, otwartość na zmiany była dodatnio skorelowana z korzystaniem z sieci społecznościowych w celu kontaktowania się z domem, podczas gdy ochrona była ujemnie związana z tym rodzajem motywacji do korzystania z sieci społecznościowych. Wykazano również ujemny związek pomiędzy samodoskonaleniem a wykorzystywaniem sieci do kontaktu z domem, ale stwierdzono dodatnie powiązania zarówno z rozrywką, autodokumentacją, autopromocją, jak i adaptacją społeczno-kulturową. Po trzecie, zbadano w jaki sposób te zmienne odnoszą się do samooceny akademickiej (ASC), za pomocą skróconej skali samooceny akademickiej (Reynolds, 1988). Nie stwierdzono istotnych bezpośrednich związków między korzystaniem z sieci społecznościowych a ASC, z wyjątkiem korzystania w celu rozrywki, które wykazało związek ujemny. Na koniec przeprowadzono analizę mediacji, w której sprawdzono wpływ różnych motywacji do korzystania z mediów społecznościowych jako mediatorów między wartościami osobistymi a samooceną akademicką. Analiza wykazała, że jedynie korzystanie z sieci społecznościowych w celu rozrywki miało negatywny mediacyjny wpływ na związek pomiędzy samooceną akademicką, a wartościami osobistymi takimi jak przekraczanie siebie i samodoskonalenie, zaś żadne inne relacje nie były obecne.

Abstrakt (EN)

In this quantitative study, a diverse sample of international university students (N = 99) participated with the intention to help expand our understanding on how personal values are associated with social media behavior and in turn how they relate to academic self-concept (ASC). The participants came from Western countries (N = 51) and non-Western countries (N = 48) and have been living and studying in Poland for an extended period of time. Firstly, we measured adherence to personal values based on cultural background, of which the Schwartz Value Survey (Schwartz, S. H. (2021) was used. On the basis of cultural background, the Western participants were more associated with the personal value of self-transcendence, but these groups did not significantly differ in regard to the other personal values. Secondly, we quantified the students’ preferences of different types of social media uses with the help of social network motivation scale (Masciantonio & Bourguignon, 2023). Self-transcendence showed to have negative relationships with home contact and self-promotion uses, and a positive relationship with entertainment uses. Interestingly, openness to change was positively related to home-contact uses while conservation was negatively related to this SNS motivation. Self-enhancement was also negatively related to home-contact, but positive associations were found with both entertainment, self-documentation, self-promotion, and also socio-cultural adaptation uses. Thirdly, we wanted to find out how these variables relate to academic self-concept (ASC), of which latter construct was measured using a shortened academic self-concept scale (Reynolds, 1988). No significant direct relationships were found between SNS uses and ASC with the exception of entertainment uses, which was negative. Finally, a mediation analysis in which the mediating role of different types of social media use between personal values and academic self-concept was conducted. It showed that only entertainment SNS uses negatively mediated academic self-concept in relation to the personal values self-transcendence and self-enhancement, whereas no other mediated relationships were present.

Słowa kluczowe PL
Wartości
kultura
media społecznościowe
kunktatorstwo
wyniki
akademicka samoocena
studenci zagraniczni
pracownicy naukowi
mediacja
Inny tytuł
O motywacjach korzystania z mediów społecznościowych pośredniczących w wartościach osobistych i samoświadomości akademickiej wśród studentów zagranicznych
Wydawca
Uniwersytet Warszawski
Data obrony
2024-12-10
Licencja otwartego dostępu
Dostęp zamknięty