Rozdział w monografii
Brak miniatury
Licencja

ClosedAccessDostęp zamknięty

Między nauką a ideologią, między historią a archeologią. Kierownictwo Badań nad Początkami Państwa Polskiego (1949–1953)

Autor
Węcowski, Piotr
Data publikacji
2020
Abstrakt (PL)

Autor omawia funkcjonowanie Kierownictwa Badań nad Początkami Państwa Polskiego, instytucji powołanej do przygotowania rocznicy tysiąclecia istnienia państwa polskiego, działającej w latach 1948/49-1953 - w czasach największego terroru stalinowskiego w Polsce. Był to największy w polskiej humanistyce XX-XXI wieku interdyscyplinarny projekt badawczy. Na czele Kierownictwa Badań stał historyk Aleksander Gieysztor oraz archeologowie Kazimierz Majewski i Zdzisław Rajewski. Instytucja ta miała wprowadzać do polskiej nauki metodę marksistowską. Miała także udowodnić słowiańską przeszłość Śląska i Pomorza, przyłączonych do Polski w 1945 r. Mimo prób wykorzystywania działań Kierownictwa Badań w partyjnej propagandzie, udało się archeologom i historykom zachować rzetelność naukową i nie ulegać presjom zewnętrznym. Mimo że wielu badaczy z Kierownictwa propagowało marksizm, instytucja ta nie odrzucała ludzi myślących inaczej, a nawet była azylem dla wielu ludzi prześladowanych przez komunistów.

Słowa kluczowe PL
historia historiografii, marksizm, komunizm, KIerownictwo Badań nad Początkami Państwa Polskiego, Aleksander Gieysztor, Zdzisław Rajewski, Kaizmierz Majewski
Dyscyplina PBN
historia
Tytuł monografii
Marxismus a medievistika: spolecne osudy?
Strony od-do
59-100
Wydawca ministerialny
Filosofia
Licencja otwartego dostępu
Dostęp zamknięty