Artykuł w czasopiśmie
Ładowanie...
Miniatura
Licencja

FairUseKorzystanie z tego materiału możliwe jest zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa. Korzystanie w szerszym zakresie wymaga uzyskania zgody uprawnionego.

A QUEDA DO IMPÉRIO HABSBURGO E A CRIAÇÃO DE NOVOS PAÍSES

Data publikacji
Abstrakt (PL)

Cesarstwo Austro-Węgry, dualistyczna monarchia stworzona w 1867 roku, było związkiem dwóch równouprawnionych państw: Austrii i Węgier. Austro-Węgry były państwem wielonarodowym (11 gł. narodowości), w którym występowały liczne konflikty na tle etnicznym. Było państwem gospodarczo zacofanym, opóźnionych w stosunku do rozwiniętych krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Ogłoszenie przez Austro-Węgry aneksji Bośni i Hercegowiny (1908) zaostrzyło konflikt z Serbią i jej protektorką – Rosją. Po wybuchu I wojny światowej Austro-Węgry walczyły u boku Niemiec. Poniesione straty wojenne, pogłębiające się trudności gospodarcze oraz coraz trudniejsza sytuacja wewnętrzna (wzmagające się dążenia odśrodkowe narodów słowiańskich, a także działalność opozycji wewnętrznej) przyspieszyły rozpad monarchii. 11 XI 1918 cesarz Karol I, będący następcą zmarłego Franciszka Józefa I (1848-1916), abdykował. Austro-Węgry rozpadły się, a na ich obszarze powstały nowe państwa (traktaty w Saint-Germain-en-Laye i Trianion): Czechosłowacja, Austria, Węgry. Terytoria byłej monarchii weszły również w skład: Jugosławii, Polski, Rumunii oraz Włoch.

Dyscyplina PBN
historia
Inny tytuł

Upadek imperium habsburskiego i powstanie nowych państw

Czasopismo
POLONICUS. REVISTA DE REFLEXAO BRASIL-POLONIA
Zeszyt
2
Strony od-do
88-106
ISSN
2177-4730
Licencja otwartego dostępu
Dozwolony użytek